Tisková zpráva – Čaj s literaturou budou servírovat studenti na Gybon Tea Party

Čaj s literaturou budou servírovat studenti na Gybon Tea Party
Ve středu 22. října 2014 od 15 hodin zvou studenti Gymnázia Boženy Němcové v Hradci Králové na svou už tradiční a několika lety prověřenou akci s poetickým názvem „Gybon Tea Party“.
Zvou nejen na čaj z Fair Trade kavárny, ale i na čtení a citaci textů vlastních anebo od oblíbených autorů. Pozvánka míří nejen za studenty, písmáky, spisovateli, ale i za širokou veřejností a posluchači. Patronaci nad Gybon Tea Party převzali také východočeští spisovatelé.
Akce s názvem Gybon Tea Party nenechá nikoho z literatury a čaje milovných na pochybách, kam svým zaměřením míří. V podání studentů, kteří zvou na akci pod patronací Střediska východočeských spisovatelů, se obyčejné středeční odpoledne může stát milou literární chvilkou. „Smyslem Gybon Tea Party je užít si odpoledne s čajem a literaturou. Návštěvníci si mohou přinést vlastní texty anebo své oblíbené texty a podělit se o ně s ostatními účastníky a posluchači,“ vysvětluje průběh Gybon Tea Party Eva Černošová, vyučující češtiny na Gymnáziu Boženy Němcové a také předsedkyně Střediska východočeských spisovatelů. „Návštěvníci mohou číst třeba i ze svých deníků anebo ze svých dětských deníků,“ doplňuje ještě Eva Černošová.
Letošní ročník Gybon Tea Party navíc ozvláštní křest „Almanachu studentských prací“, který vznikal svépomocí samotných mladých autorů a za podpory a rady spisovatelů z východních Čech. Studentské nejen prvotiny mají ukázat, že v Hradci Králové je mnoho šikovných a nadějných autorů.
Do Gybon Tea Party se v loňském roce zapojila čtyřicítka studentů, letos navíc zvou také veřejnost. Patronaci nad jejich literárním počínáním převzali východočeští spisovatelé a zařadili studentkou akci s čajem a literaturou do obsáhlého programu Východočeského uměleckého maratónu.
Kompletní program a pozvánku na Východočeský umělecký maratón najdete také na webových stránkách zde: http://spisovatelevc.cz/

Východočeský umělecký maratón, letos už po desáté
Letos už po desáté v řadě se po celých východních Čechách rozeběhnou akce, které patří pod hlavičku Východočeského uměleckého maratónu. Ten už tradičně pořádá Středisko východočeských spisovatelů a srdečně na něj zve všechny, kteří se zajímají o literaturu, krásu českého jazyka, ale i o hudbu a výtvarno. Východočeský umělecký maratón se letos uskuteční v 16 městech nejen České republiky a na jeho programu je připravena třicítka akcí. Maratón odstartoval už 3. října v Pardubicích slavnostním zahájením a pokračuje v průběhu celého října a listopadu. Vyvrcholí přátelským setkáním východočeských spisovatelů na začátku prosince v Hradci Králové.
Kontakt pro média: Mgr. Veronika Volejníková, e-mail: v_volejnikova@centrum.cz

Středisko východočeských spisovatelů ve zkratce
Středisko východočeských spisovatelů je dobrovolný profesní spolek, ve kterém je nyní zapojeno na stovku členů působících v oblasti literatury, ale i dalších uměleckých oborů. Spisovatelé z celých východních Čech však tvoří jádro spolku.
Středisko východočeských spisovatelů, které se ještě v roce 2011 jmenovalo Východočeské středisko Obce spisovatelů, funguje už od roku 2000 a stále je kolektivním členem Obce spisovatelů v Praze.
Spolek má za cíl oslovovat a iniciovat veřejnost, kterou chce vyzvat ke spolupráci. Chce spolupracovat také s rodinami, školami, knihovnami a všemi dalšími „stánky kultury“. Chce spolupracovat s mladou generací.
Členové spolku nejen publikují vlastní tvorbu, ale také organizují řadu společensko-kulturních akcí ve východočeském regionu. Do takových počinů patří besedy, literární večery a čtení, divadelní představení, odborné přednášky, literární i výtvarné soutěže, křty knih či vernisáže.
Autoři ze spolku vystupují v pořadech pro rozhlas a televizi, publikují v denním tisku, píší recenze a odborné texty, zúčastňují se práce v nejrůznějších porotách.
Spolek a jeho členové také pravidelně organizují akce jako je právě probíhající 10. ročník Východočeského uměleckého maratonu. V Broumově pod patronací spolku probíhají Dny poezie Broumov, v Chrudimi akce s názvem Čajovna Luna, v Pardubicích Večery múz a v neposlední řadě kavárna U Notáře v Havlíčkově Brodě. Více se o činnostech Střediska východočeských spisovatelů můžete dočíst na na našich webových stránkách na odkazu zde.


Publikováno: 20. Říjen 2014

Další příspěvky

Logo SVčS

Archív aktualit

 • Duben 2024 (2)
 • Prosinec 2023 (2)
 • Listopad 2023 (1)
 • Říjen 2023 (3)
 • Září 2023 (1)
 • Duben 2023 (1)
 • Prosinec 2022 (1)
 • Listopad 2022 (2)
 • Říjen 2022 (2)
 • Září 2022 (2)
 • Srpen 2022 (1)
 • Červen 2022 (1)
 • Prosinec 2021 (2)
 • Listopad 2021 (1)
 • Září 2021 (1)